Фільтраційні дії російських окупантів на Херсонщині продовжуються

Російські окупанти, захопивши частину Херсонської та Запорізької областей, розпочали і продовжують тактику терору: проводять обшуки і затримання, погрожують тюремним ув’язненням за відмову від співпраці, застосовують фізичне та психологічне насилля, грабують та виселяють з помешкань.

Під загрозою потрапити “на підвал” опинились громадяни з активною проукраїнською позицією, депутати рад різних рівнів, журналісти, блогери, учасники АТО/ООС або ті, хто був на військовій службі в період після 2014 року, працівники правоохоронних органів та українських спецслужб (СБУ, ГУР), власники зареєстрованої зброї, підприємці. Окремим рядком йде розшук навідників для українських ракет та артилерії.

Російські пропагандистські телеграм-канали, створені з початком активної фази війни (“Главное в Херсоне”, “Мохеровый Херсон”, “Кирилл Стремоусов”, “Владимир Сальдо” та інші) постійно повідомляють про затримання українців, яких вони називають “посібниками українських націоналістів”.

В Херсоні та Херсонській області останніми місяцями було захоплено:

 • Олега Батуріна (журналіст, вже звільнено, виїхав на підконтрольну територію)
 • Сергія Цигіпу (громадський діяч, волонтер, місцезнаходження невідоме)
 • Ігоря Колихаєва (Херсонського міського голову, знаходиться в ув’язненні в Херсоні в одиночній камері),
 • Максима Негрова (громадського діяча, був кандидатом в народні депутати, співзасновник піцерії “Sale e Pepe”) (вже відпустили, залишився в Херсоні),
 • Сергія Чудиновича (священника ПЦУ, був членом виконавчого комітету (2015-2020)),
 • Едуарда Бехарського (член ПП ВО “Свобода”, місцезнаходження невідоме),
 • Ігоря Кураяна (волонтера та підприємця, вже відпустили, виїхав з Херсону),
 • Вікторію Карпову (представник ПП ВО “Свобода”, член Громадської ради при Херсонській ОДА),
 • Володимира Миколаєнка (екс-Херсонського міського голову, місцезнаходження невідоме),
 • Андрія Путілова (екс-голову Херсонської ОДА, вже звільнено, виїхав до Івано-Франківська),
 • Олександра Книгу (депутата Херсонської облради, генерального директора Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім.Миколи Куліша, вже звільнено, виїхав до Києва),
 • Віктора Гаврилюка (директора Херсонського театру ляльок Херсонської обласної ради, вже звільнено, залишився в Херсоні),
 • Олену Наумову (виховательку-блогера, вже звільнено),
 • Ірину Горобцову (активна учасниця українських мітингів, місцезнаходження невідоме).
 • Євгена Криницького (екс-депутат Херсонської облради, екс-керівник відділу освіти, місцезнаходження невідоме)
 • Анатолія Стоцького (представника Фундації сприяння громадянської активності, затримали повторно)

Окупанти пропонують нагороду за інформацію. Декого із зниклих чи затриманих згодом знаходили закатованими — так, методи репресій не змінились з часів Сталіна чи Другої Світової війни. У тих, хто вийшов з полону, фіксуються численні гематоми, травми ребер, кінцівок, пальців.

Ситуація в Херсоні, обласному центрі з багатоповерховою забудівлею, лиш трохи краща у порівнянні з навколишніми селами та селищами, а також невеликими містами в Херсонській області. В Херсоні, принаймі, залишається можливість переховуватись на зйомних квартирах і обходити блок-пости провулками. Але це не гарантує, що за адресою не завітають представники ФСБ чи Росгвардії і не виб’ють двері, як це було зроблено в квартирі одного з херсонських громадських діячів або на блок-пості не прострелять ногу.

Інколи в дверях можна знайти записки з вказаним номером телефону, за яким пропонують зв’язатись власникам квартири або мешканцям, аби пройти перевірку. Але такі випадки одиничні.

Фільтраційні дії окрім ФСБ та Росгвардії також проводить створена російськими окупантами структура “ГУ МВД Херсонской області”, тобто поліцейські структури, частково набрані з місцевих колаборантів, а також “Народна Міліція Донецької Народної Республіки” (“НМ ДНР”).

В селах та селищах, на відміну від великого міста, фільтрація та обшуки проводяться шляхом перекриття вулиці з двох боків, далі озброєні військові в масках здійснюють подворовий обхід з перевіркою документів та помешкань. В разі найменшої підозри людей затримують, б’ють на шляху до “комендатури” (“на підвал”).

Під комендатури обладнано приміщення райвідділків поліції, або навіть навчальні заклади (наприклад, професійно-технічне училище в Генічеську стало катівнею, куди немає доступу і, скоріш за все, навіть не намагаються потрапити представники “Міжнародного Комітету Червоного Хреста”).

Все ще відсутні “зелені коридори” на виїзд з Херсонщини чи ввезення гуманітарної допомоги та ліків, а новопризначений голова Херсонської обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич лише останнім часом занепокоївся евакуацією мешканців Херсонщини у зв’язку із посиленням військових дій на цьому напрямку.

Позначки:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.