На Херсонщині викрадають і катують людей для участі в російській пропаганді або провокаціях

Методи інформаційно-психологічного впливу на мешканців тимчасово окупованих територій незмінні: дезінформація, пропаганда, використання місцевих громадських діячів та політиків для виправдання своїх загарбницьких дій.

Так, в Херсоні було затримано екс-міського голову Миколаєнка Володимира Васильовича (2015 — 2022), громадського активіста та приватного підприємця Кураяна Ігоря Амбарцумовича, священника Православної церкви в Україні отця Сергія (Чудиновича), екс-керівника Управління освіти Херсонської ОДА Євгена Криницького, а в Новій Каховці — громадського активіста Сергія Цигіпу та журналіста Олега Батуріна. Окремо йдуть ті, кого затримали і невдовзі відпустили, наприклад, приватного підприємця та волонтера Олексія Постола або директора Херсонського обласного театру ляльок Віктора Гаврилюка чи його колегу з Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру Олександра Книгу.

Олександр Книга та Віктор Гаврилюк

Схема практично ідентична: хтось із знайомих телефонує жертві, пропонує зустрітись, жертва йде на зустріч — і зникає. Далі жертву катують — зав’язують очі, вивозять в невідоме місце, б’ють позбавляють їжі та води, погрожують згвалтуванням, розстрілом, погрожують здоров’ю та життя членів сім’ї, чинять інший психологічний тиск. Після цього працівники Центру інформаційно-психологічних спецоперацій (ІПСО) ФСБ РФ отримують доступ до телефону і через телефонну книгу шукають наступну жертву. Крім того, вони отримують доступ до акаунтів в соцмережах і можуть моніторити переписку з друзями та знайомими, викладати змонтовані ролики від імені жертви. Якщо ж жертву вдається повністю зламати психологічно, але використати її для пропагандистських сюжетів не вийде, то дають підписати документ “про співпрацю” з окупантами і відпускають протягом доби чи двох. Такий документ “про співпрацю” було підписано після знущань та тортур отцем Сергієм (Чудиновичем). Також йому запропонували “здавати” інших жертв, але не привертати увагу, поводити себе як звичайно. Навіть запропонували записати відео, в якому повідомлялось би, що все гаразд (подібні відео розміщали Постол, Гаврилюк, Книга). Але отець Сергій протягом тижня встиг виїхати на підконтрольну територію України та заявити про це до поліції та СБУ, покаявся перед своїми прихожанами та підписниками. Олексій Постол також виїхав з Херсона і зараз у безпеці, продовжує волонтерську допомогу херсонцям.

Сергія Цигіпу викрали під час вигулювання собаки. За кілька тижнів з’явився пропагандистський ролик, в якому Цигіпу представили як “офіцера Центру ІПСО Сил Спеціальних Операцій Збройних Сил України”. На самому відео тривалістю понад 20 хвилин Сергій Цигіпа виступає як воєнний експерт й повторює московитські наративи, виправдовуючи агресію загарбників, натомість звинувачуючи українські війська в терористичних актах на території нашої держави. Але перед цим встигли викрасти Олега Батуріна, який довіряв Цигіпі.

Скріншот з пропагандистського Телеграм-каналу

Олега Батуріна, журналіста газети “Новий день”, викрали після дзвінка йому Сергія Цигіпи. Батурін пробув у полоні 8 днів (187 годин). Його катували і погрожували розстріляти. Після того, як Батуріна відпустили, він терміново виїхав на підконтрольну територію України.

Олег Батурін після звільнення

Про цю схему Центру ІПСО ФСБ РФ повідомив на своїй сторінці у Facebook депутат Херсонської обласної ради (“ЄС”) Хлань Сергій Владиславович, який вступив до лав Збройних Сил України, але активно коментує поточні події для телевізійників та журналістів. Хлань розповів про затримання Миколаєнка та Кураяна, навів скриншоти з їх сторінок. На момент написання статті акаунт “Володимир Миколаєнко” вже було закрито адміністрацією Facebook через скарги користувачів. Акаунт не оновлювався з 2017 року. Останнім повідомленням був ролик російського пропагандистського каналу “Известия”, в якому Миколаєнко розповідав казочки з російськими наративами. Вочевидь, його змусили це зробити, бо територія внутрішнього двору якогось з місцевих місць обмеження свободи (тюрми або ізолятора тимчасового тримання) досить чітко видна на зйомці.

Скріншот з “інтерв’ю” Миколаєнка пропагандисту РФ Івану Літоміну

За словами дружини Володимира Миколаєнка, Марини, його покликав на зустріч о 16:00 якийсь знайомий. Після цього телефон не відповідав на дзвінки і місцезнаходження чоловіка пенсійного віку було невідоме його рідним. А потім вони побачили пропагандистський ролик. Миколаєнко досі перебуває в невідомому місці, без пред’явлених підозр і доступу адвоката. Також на нього здійснюється психологічний тиск, його примушують давать інтерв’ю та свідчити проти себе. Зокрема, пропагандисти зняли ще один ролик, в якому Миколаєнко допомагає знайти зброю, яку він нібито заховав після того, як Територіальну оборону розпустили і відправили по домівках. Миколаєнко вступив от Територіальної оборони Херсона після початку російського вторгнення 24 лютого 2022 року.

Ігор Кураян був затриманий в Херсоні, після дзвінка невідомого знайомого. Кураяна катували, після чого змусили на камеру вдавати із себе “бойовика “Правого Сектору”. Ролики викладали в акаунті Кураяна в соціальній мережі Facebook, також йому створили профілі в соціальних мережах TikTok та Telegram, якими він не користувався.

Скріншот зі сторінки “Игорь Кураян”

Син Ігоря Кураяна, Руслан, повідомляв в соцмережах, що акаунти його батька ведуть невідомі особи. Так само про це повідомляла Каріна Кураян, донька.

Ігор Кураян про затримання його батька
Каріна Кураян про затримання її батька

Так само затримали екс-керівника Управління освіти Херсонської ОДА Євгена Криницького. В акаунті Криницького у соціальній мережі Facebook російські спеціалісти з дезінформації виклали свіже відео “ракетного обстрілу” Херсона, який відбувся в ніч з 27 на 28 квітня 2022 року. Кілька ракет влучили в центр міста, в приватний будинок в іншому районі і т.і.

Скріншот з аканту “Євген Криницький”

На місці подій оперативно з’явилась знімальна група пропагандистів “Известия”, а момент ракетного удару навіть записали на відео. Тобто, хтось із телефоном стояв на балконі, знімав відео і очікував. Потім з 25 секунд відео змонтували ролик на 6 секунд і активно розповсюдили соцмережами. Російські пропагандисти звинувачують в ракетному обстрілі українських військових, хоча в цьому конкретному випадку очевидна режисура Центру ІПСО ФСБ РФ.

Адже “ракетний обстріл” відбувся вночі, після того, як вранці на центральну площу Свободи в Херсоні вийшли місцеві мешканці, що протестували проти проведення російськими окупантами референдуму. Під час розгону мітингу було сильно травмовано 4 осіб. Проти мирних мітингувальників російськими військовими застосовувались гранати зі сльозогінним газом.

Відповідно до Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 1949 року, захоплення у заручники осіб, які не беруть активної участі в бойових діях, у тому числі з осіб зі складу збройних сил, є безумовно забороненим та вважається воєнним злочином. Херсонська обласна прокуратура періодично повідомляє щодо проваджень за статтею 438 Кримінального кодексу України “Порушення законів та звичаїв війни”. Так само можна було б пред’явити ст. 146 КК “Викрадення людини”, 185 або 186 (крадіжка чи грабіж), викрадення та використання її речей, майна (в тому числі пристроїв, паролей). Але доступу до українського правосуддя на тимчасово захопленій території Херсона та Херсонської області у викрадених та затриманих немає. Так само немає можливості скористатись послугами адвокатів чи юристів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *