Національні проєкти можуть посилити єдність в країні? Думками обмінювались журналісти з різних регіонів

Про це йшлося під час онлайн-марафону, організованого Національною платформою «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію». 

Темою дискусії, в якій взяли участь представники Запоріжжя, Херсону, Миколаєва, Одеси стало питання національної єдності в умовах місцевих виборів.

Голоси на півдні: кому віддасть прихильність електорат «Слуги народу»

Практично всі учасники відзначили, що після карантину лінією протистояння є регіони vs центр (а не умовні «Схід» та «Захід»). Децентралізація «посилює» мерів, але зворотною стороною може стати «гібридна феодалізація». Також певні ризики можуть бути пов’язані з незавершеністю адміністративно-територіальної реформи, зокрема – земельним питанням.

За словами Анастасії Матвієнко з громадянської мережі «ОПОРА» в Одеській області викликом також є «партизація» місцевих виборів згідно з новими правилами – при тому, що партійна система залишається слабо розвиненою. З одного боку, політики будуть «дрейфувати» між партіями з кон’юнктурних міркувань, з іншого – частина балотуватиметься як самовисуванці, адже багато місцевих жителів розчарувалися у партійних брендах та новій владі.

Голоси минулих прихильників «Слуги народу» на півдні країни навряд чи відійдуть патріотичним силам. Спікери відзначили загрозу реваншу, умовно, «проросійських» партій – ОПЗЖ та навіть «Партії Шарія», яка може здолати прохідний бар’єр, наприклад, в Одесі.

Мінімізація ризиків: що думають журналісти з регіонів

У другій частині заходу учасники поділилися деякими думками щодо того, як мінімізувати ризики.

Насамперед, йшлося про фактчекінг, перевірку джерел інформації та боротьбу з фейками. Про це говорила Євгенія Вірлич, головна редакторка онлайн-видання про життя Херсону та області Kavun City.

Наш колега з Одеси, регіональний представник Інституту масової інформації Павло Колотвин додав, що наразі затребуваною є так звана «інформаційна децентралізація» (інформаційна робота з громадами в ОТГ), а також – доопрацювання Закону «Про медіа», аби врегулювати діяльність електронних ЗМІ.

Максим Лепський (доктор філософських наук, професор, експерт Team Europe) із Запоріжжя привернув увагу до особистої відповідальності кожного: політики просувають порядок денний, який роз’єднує суспільство, бо виборці його «їдять». Отже, довгий, але необхідний шлях – це розвиток громадянського суспільства.

Багато спікерів загадали про продовження децентралізації, але у такий спосіб, щоб вона не перетворювалася на «феодалізацію».

Це можливо тоді, коли є об’єднуючі національні проєкти, вважає політтехнолог з Миколаєва Олександр Ухмановський. На жаль, зараз, на сьомому році війни, таких проєктів все ще немає. Різниця, в тому числі, у політичних поглядах, важливіше «спільного». Тому одним з найсерйозніших викликів є початок діалогу про те, що нас об’єднує, та як зберігати регіональне багатоманіття й водночас не втратити «ціле».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.