Школа культурної спадщини у Херсоні: як зберегти культурне насліддя за допомогою сучасних засобів

В Херсоні проходить школа культурної спадщини в рамках «Тиждень. Travel». Протягом трьох днів понад 20 учасників школи навчались збереженню культурної спадщини сучасними засобами: перформативні практики, проєктна діяльність, лекції-пленери тощо. 

День перший. Білозерка. Учасники заходу поїхали до Білозерського краєзнавчого музею, де у 2013 році в рамках міжнародного проєкту «Нове дихання культури» було створено унікальну інтерактивну експозицію, присвячену Ользі Скороходовій. Ольга Скороходова — це вчена-дефектолог із повністю відсутніми зором та слухом. Її книга «Как я воспринимаю и представляю себе окружающий мир» (1947) стала бестселером, перекладеним кількома мовами та перевиданим кілька разів. Скороходова в ній не лише описує світ людини, яка н е бачить і не чує, а й формує систему стосунків між звичайними людьми і людьми, які мають певні вади. В книзі зазначено зокрема і музеї, які Ольга любила відвідувати: яскраві описи того, як Ольга сприймає експонати на запах та на дотик — це дійсно вражаючі історії.

Гості проєкту поринають у світ Ольги, в якому не було світла, але була неймовірна кількість способів відчути цей світ та зрозуміти його. Особливо захопила відвідувачів колекція побутових ароматів: від хвої до нафталіна. Відгук Юлії Манукян, учасниці заходу: «Игра, вызвавшая бурное веселье по поводу догадок и версий, на самом деле – еще один уровень погружения в “слепую” реальность . Много всякого интересного было. Но что любопытно – ребята пошли осматривать этнографию, мимо которой они до этого равнодушно прошли. Так одно погружение спровоцировало другое».

Під час подорожі додому учасникам нагадали, що Білозерка — це батьківщина оскароносного Сергія Бондарчука, який за радянських часів зняв «Війну та мир». Факт, який мав стати чудовим приводом для місцевого піару, чомусь поринає в безодню безнадійності.

Коли Андрій Май запитав учасників, що для них насліддя, Данило з Києва відповів: «Мені болить, коли я бачу, як все руйнується навколо». І це було одним із найбільш яскравих описів емоцій, а в Білозерці побачили одну з найкращих історичних «консервацій».

Проєкт здійснюється за підтримки УКФ для представників перформативного та сценічного мистецтва.

Фото Олександра Корнякова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.