Ефективне управління закладом культури: кейс від директорки херсонської бібліотеки Вікторії Лобзової

Сьогодні ефективне управління стає особливо важливим, адже в період так званої “коронакризи” в скрутному становищі опинились не лише підприємці, а й комунальні організації, які напряму залежать від тих самих підприємців та рівня сплати ними податків до бюджету. Втім, попри кризу в багатьох закладах культури, Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Бориса Лавреньова гідно цю кризу переживає. Чимала частка успіху — в ефективному її управлінні. Знайомимось із директоркою закладу Вікторією Лобзовою.

Ефективність — це крок у ногу з часом

Молода та амбітна лідерка — саме такою Вікторія Леонідівна очолила бібліотеку. Їй дістався досвідчений та амбітний колектив, який генерує сучасні та новітні ідеї.

Очолити такий колектив — означає взяти на себе сміливість та відповідальність вести його вперед. Тут вже не замислюєшся про кризи чи перепони. Є мета — її потрібно досягати. Все інше — лише питання, які потрібно вирішити.

Саме так і веде діяльність сучасна «лавренівка», як називають бібліотеку в Херсоні. Наразі тут відкриті кілька клубів — не лише книжкових, але і за інтересами.

Бібліотека сьогодні — це не лише книгозбірня. Так, робота з літературою — наша основна діяльність, але точно не єдина. Ми маємо працювати на просвітництво, а це і проведення виставок, і цікаві пізнавальні клуби. Головне — ми маємо розвиватись у напрямку, який вимагає молодь. Ми ж юнацька бібліотека. А це, передусім, швидке оновлення та впровадження нових аспектів в роботі. Саме так у нас з’явилась школа медіаграмотності, жіночий клуб та літературні клуби, а в період карантину, коли його дещо послабили, ми надали батькам можливість залишати дітей в нашій бібліотеці в пізнавальному таборі.

Випередити час — запорука успіху

Проєктів у бібліотеці, яку очолює Вікторія Лобзова, доволі багато. Перерахувати навіть основні доволі складно. Але є ті, які випередили час і задали тон багатьом сферам діяльності. Наприклад, тогорічні «Книгомандри». Цей проєкт за підтримки Українського культурного фонду був спрямований на ознайомлення мешканців Херсона та області із сучасною українською літературою, залучення до літературного процесу, поширення української літератури. Особливу увагу в проєкті приділяли районам Херсонщини, наближеним до тимчасово окупованого Криму.

У цьому проєкті бібліотека випередила час щонайменше двічі. По-перше, реалізувала культурний проєкт на кордоні з Кримом однією з небагатьох в Україні. По-друге, просувала ідею нових просторів та майданчиків для літературних зустрічей. Наприклад, з братами Капрановими зустрічались у відкритому просторі Urban Cad у Херсоні. Задоволеними виявились як гості-письменники, так і глядачі.

Ми маємо шукати нових підходів у реалізації культурних проєктів. Літературні зустрічі в Європі проходять в затишних залах або на відкритому просторі. Рік тому ніхто не замислювався про те, наскільки важливим стане відкритий простір під час пандемії, яка охопила світ. Вже сьогодні про це дбають частіше. Ми спробували перетворити літературну зустріч на відкритий майданчик зі спілкуванням з письменниками. І у нас вийшло!

Розвиток туризму власними силами

В той час, коли туризм на Херсонщині стає однією з ключових тем розвитку області, бібліотека теж не лишається осторонь. Краєзнавчі проєкти тут впроваджуються регулярно, а для того, аби заохотити до себе користувачів, книгозбірня знову вдалась до оригінального кроку.

Ми проводимо екскурсії не лише історичним центром, де, в принципі, багато наших колег водять цікаві екскурсії. Ми звернули увагу і на «рідний» мікрорайон, в якому знаходиться бібліотека, — Шуменський. Йому уваги екскурсоводи приділяють дуже мало. А чому? Він такий цікавий!

В результаті, в бібліотеці є власне екскурсійне бюро «На семи балках», яке пропонує цікаві екскурсії зокрема Шуменським із цікавими історіями про барона Мюнхгаузена та місця, які мають історію глибиною у кілька століть.

Отже, сучасний культурний менеджмент у виконанні херсонської бібліотеки на чолі з Вікторією Лобзовою — це передусім пошук ефективних можливостей попри все. Сьогодні пані Вікторія разом із колективом продовжують пошуки креативних рішень під час пандемії — і успішно їх знаходять. Але про це — в наших подальших матеріалах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.