Херсонська нагальна проблема відведення земельної ділянки ТОВ “Смарт-Мерітайм Груп”, який асоціюють із Херсонським суднобудівним заводом, вже протягом двох років не дає спокою депутатському корпусу та місцевій громаді. Навколо соціально значущого питання народжуються чутки та маніпуляції, які аж ніяк не сприяють його вирішенню та налагодженню комфортного середовища в громаді. Спробуємо висвітлити найбільш поширені чутки про Херсонський суднобудівний завод та ТОВ “Смарт-Мерітайм Груп”, підтвердити правду і спростувати міфи.
Якщо порахувати, скільки разів проект рішення про Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Смарт-Мерітайм груп» в оренду земельної ділянки потрапляв до порядку денного пленарного засідання сесії Херсонської міської ради, то вийде більше двадцяти. Тридцята сесія, яка відбудеться в серпні, не є виключенням. Але цього разу “Смарт-Мерітайм груп” просить про передачу доволі “вишукано”…
Лише цього року це вже четверта спроба. Тобто кількість спроб останні три роки майже дорівнює кількості пленарних засідань сесій.
Чутка 1. Херсонський суднобудівний завод і ТОВ “Смарт-Мерітайм Груп” – це одне й те саме.
Це неправда. Де-юре це дві різні юридичні особи: ПАТ “Херсонський суднобудівний завод” (далі – ХСЗ) і ТОВ “Смарт-Мерітайм Груп” (далі – СМГ). Де-факто обидва підприємства знаходяться за однією і тією самою адресою (м. Херсон, Карантинний острів, 1). Більш того, проект рішення, який виносився на серпневу сесію Херсонської міської ради, звучить так:
- Припинити Херсонському суднобудівному заводу (код ЄДРПОУ – 14308500) право постійного користування земельною ділянкою, площею 118,4531 га, по вул. Карантинний острів, 1, у зв’язку із переходом права власності на нерухоме майно.
Кадастровий номер земельної ділянки: 6510136600:01:001:0247.
- Передати в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «Смарт-Мерітайм груп» (код ЄДРПОУ – 36336744), строком на 15 (п’ятнадцять) років, земельну ділянку, площею 118,4531 га, по вул. Карантинний острів, 1, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (під будівлями та спорудами виробничого призначення), категорія земель – землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Кадастровий номер земельної ділянки: 6510136600:01:001:0247.
Отже, припиняється користування земельною ділянкою однієї юридичної особи та надається в оренду іншій: та сама ділянка за тією самою адресою, отже, це може свідчити про спільні інтереси. Але юридичні особи РІЗНІ. І це часто стає маніпулятивним козирем в руках тих, хто лобіює проект.
Чутка 2. Херсонський суднобудівний завод знаходиться у санкційних списках
Це правда. Принаймні саме таку інформацію надає аналітична система YouControl.
При цьому, ТОВ “Смарт-Мерітайм Груп” до санкційних списків не входить.
Чутка 3. Василь Федін – директор суднобудівного заводу
Це неправда. Директором ХСЗ на даний момент є Менчак В’ячеслав Володимирович. Федін Василь Вікторович наразі очолює СМГ, але був і директором ХСЗ: з 2005 до 2011 рр. та з 2012 до 2013 рр. З 21.10.2014 року Василь Федін очолює СМГ. Знову ж таки, це юридично. Чи відбувається фактичне керівництво ХСЗ В’ячеславом Менчаком, чи ні – невідомо.
Чутка 4. ТОВ “Смарт-Мерітайм Груп” – банкрут і податковий боржник
Це неправда: боржником є як раз суднобудівний завод. Також підприємство перебуває на обліку в контролюючому органі як такий, що визнаний банкрутом. За даними системи YouControl, станом на 21.08.2019 року Херсонський суднобудівний завод має податковий борг у розмірі 9 762 965 грн.
ТОВ “Смарт-Мерітайм Груп” на даний час податкового боргу не має: це також підтвердило у своїй відповіді на запит Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Чутка 5. ТОВ “Смарт-Мерітайм Груп” та Херсонський суднобудівний завод пов’язані з офшорами
Це правда. ТОВ “СМГ” за останні доступні 12 місяців провело не менше 30-ти операцій з офшорами, визнаними в Україні (Постанова Кабінету Міністрів України №1045, Розпорядження Кабінету Міністрів України №143-р). ПАТ “ХСЗ” має власників крупних пакетів акцій, зареєстрованих в офшорах.
Реєстрація засновників або власників пакетів акцій в офшорах – це один із найбільш поширених способів ухиляння від сплати податків. Власники офшорних пакетів акцій ХСЗ зареєстровані на Кіпрі. Кіпр відноситься до офшорів з низьким рівнем оподаткування.
Чутка 6. Власником суднобудівного заводу є Вадим Новинський
Вадим Новинський де-юре є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ “Смарт-Мерітайм Груп”, а не Херсонського суднобудівного заводу.
Між тим, ТОВ “Смарт-Мерітайм груп” на своєму сайті розміщує інформацію про успіхи суднозаводу (!), який знаходиться у стадії припинення, фігурує у кількох кримінальних справах, а власники кількох суттєвих пакетів акцій зареєстровані в офшорах. Про “шалені” успіхи тих, хто знаходиться на території Карантинного острова, 1, також сповіщував і сайт УкрОборонПрому
До речі, ПАТ “Судмаш”, як і суднобудівний завод, має податковий борг, щоправда, скромніший: 555 764 грн. Про це інформує система YouControl.
Взагалі за адресою м. Херсон, Карантинний острів, 1, окрім зазначених трьох юридичних осіб, зареєстровано іще 93 (за даними YouControl), частина з яких не знаходяться за місцем реєстрації.
Отже, херсонська земля цілком може опинитись у власності проросійськи налаштованих осіб. Наприклад, Василь Федін очолює регіональну організацію ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК” В ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ з 02 квітня 2015 року. Вадим Новинський – меценат УПЦ московського патріархату, який активно протидіяв проведенню Об’єднавчого собору українських православних церков. До 2012 року мав громадянство Росії. Саме проти продажу або надання в оренду землі фактично представникам проросійських політичних сил виступає активна громада Херсона. Навіть оренда у даному випадку може бути небезпечною: вона гарантуватиме першочергове право викупу землі під підприємством оборонного значення в Україні, де триває війна та окупація, розпочаті Росією.