В тимчасово захопленому Херсоні окупанти відключили український мобільний зв’язок та впроваджують російський

Херсон та Херсонщина перебувають під окупацією російськими військами. Спочатку російські окупанти вимкнули українське телебачення та радіо та ввімкнули російські телевізійні канали. Також в Херсоні запрацювало російське радіо. Але цього, вочевидь, було замало для подальшого посилення інформаційного впливу, тому 30 травня 2022 року було відключено український мобільний зв’язок (+380) від операторів “Київстар”, “Водафон” та “Лайфцелл”. Також зник Інтернет “Домашній Київстар” та “ВОЛЯ”. В попередній раз зв’язок подібним чином зникав 30 квітня і відновився 4 травня. Але тоді це було пов’язано з пошкодження волоконно-оптичних ліній зв’язку (ВОЛЗ) в районі ведення активних бойових дій. Цього разу, за твердженням офіційних джерел Держспецзв’язку, російські окупанти навмисне вимкнули та пошкодили обладннання українських операторів.

На момент написання статті (7 червня 2022 року) в Херсоні з мобільних операторів працює лише віртуальний російський оператор “На связи” (+7 990). Російські окупанти організували продаж за готівкові кошти sim-карток мобільного оператора без зазначення жодних даних про виробника чи власника. На буклетах, які роздають разом з sim-картками, зазначено лише короткий номер для активації картки 05-15, за цим же номером можна через голосового робота отримати інформацію про комбінації “дізнатись свій тариф”, “дізнатись залишок хвилин та гігабайт”, “дізнатись свій номер” і т.і. Інформація надається виключно однією мовою — російською. Переключитись з робота на живого оператора, аби з’ясувати, як же поповнити гроші на рахунку чи з інших питань — неможливо.

Передня частина буклету
Задня частина буклету з інформацією


SІM-картки продаються у кількості від 1 до 5 штук під українські документи. Нібито це проводиться згідно російського законодавства, адже в Росії всі оператори стільникового зв’язку реєструють абонентів. Це робиться в першу чергу, аби контролювати активність в соціальних мережах і покращувати умови роботи ФСБ РФ з пошуку неблагонадійних елементів. Адже таким чином уникається анонімність користувачів Інтернету та соціальних мереж.

Вартість sim-картки складає 70 гривень, вартість за 2 — 100, за 5 — 300 гривень. Дехто в Херсоні вже налагодив підпільний збут sim-карток “без реєстрації і без документів”, вартість коливається від 600 до 1500 гривень.

На особовому рахунку нового абонента вже є 400 російських рублів, після активації тарифу залишається 100.

Абоненту на місяць нараховується 10 гігабайт Інтернету. Швидкість мобільного Інтернету залежить від району міста. Після використання всіх 10 гігабайт швидкість падає до 0,5 мегабіт/секунду. Але наступного дня абоненту надходить SMS-повідомлення російською: «Уважаемый абонент вам подключены подарочные пакеты 10 Гб интернет трафика и 100 минут на номера России, оставайтесь всегда На связи!» Чи будуть такі подарунки від окупаційного зв‘язку постійними, чи ні — невідомо, про це немає інформації в буклеті. Вдалось знайти «представництво» оператора зв‘язку «На связи: мобильная связь в Херсоне и Запорожье» в забороненій в Україні соціальній мережі «ВКонтакте» — вочевидь, доступ до ресурсів через російського провайдера працює, але користувачі скаржаться.

Вартість дзвінків залежить від напрямку: дзвінки “всередині мережі” по 1 рублю, дзвінки на “номери операторів Росії” по 3 рублі, дзвінки на українські мобільні мережі — від 5 рублів, причому зв’язок переривається буквально за кілька секунд, але одразу списується повна вартість хвилини.

У буклеті вказано, що поповнити особовий рахунок можливо через російський платіжний сервіс PayBerry. Але цей сервіс не працює з платіжними картками українських банків, вірніше, українські банки з березня 2022 року не працюють з російськими платіжними системами та не обслуговують картки російських банків.

Тому навіть придбавши “російську” sim-картку, користувач деякий час буде відчувати незручності: неможливість дзвінків на українські мобільні мережі, неможливість поповнити особовий рахунок. І загалом, для українців, що звикли до зручних інтерфейсів, онлайн-поповнення, спілкування як з живим оператором служби підтримки через різноманітні месенджери чи самостійного налаштування через додаток, безлімітних тарифів та високої швидкості — це все нагадує повернення в часи початку мобільного зв’язку періоду 2000-х. Але альтернатив на даний момент для херсонців немає. Для безпечного (хоч в якійсь мірі) використання “російського” Інтернету, український Держспецзв’язку радить користуватись VPN. Наприклад, редакція “Херсон-Медіа” користується ProtonVPN.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.